Κεντρικό: Αδριανού 26, Κορωπί,19400, Τηλ.: 210-6028050, 6623107

Παράρτημα ΣΕΠ : Αττικής 77 & Σπ. Δάβαρη, Κορωπί, Τηλ.:210-6625697

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

keddy1big       -

___________________________________________________________________________________________________

Τι είναι το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης  (Κ.Ε.Σ.Υ.);

Ενημερωτικό Φυλλάδιο 2020

Το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) είναι η μετεξέλιξη του Κέντρου Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών (ΚΕ.Δ.Δ.Υ). Σύμφωνα με το Νόμο 4547/2018, για την εκπλήρωση της αποστολής τους τα ΚΕΣΥ δραστηριοποιούνται στους τομείς :

• της διερεύνησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών,
  • της διενέργειας αξιολογήσεων,
  • της σχεδίασης και υλοποίησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων, καθώς και δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού,
  • της υποστήριξης του συνολικού έργου των σχολικών μονάδων.
  • της διενέργειας ενημερώσεων και επιμορφώσεων και της ευαισθητοποίησης του κοινωνικού συνόλου.

Eκ μέρους του Συλλόγου του Εκπαιδευτικού Προσωπικού

H Προϊσταμένη του 1ου Κ.Ε.Σ.Υ. Ανατ. Αττικής
Χρυσάνθη Σαρίδου

Αξιολόγηση/Επαναξιολόγησης Μαθητών & Επικοινωνία

Ο γονέας ή κηδεμόνας ο οποίος ενδιαφέρεται να αξιολογηθεί το παιδί του από το 1ο ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής ή να συμβουλευτεί το Εκπαιδευτικό προσωπικού της Υπηρεσίας μας, μπορεί:

α) να καλεί καθημερινά στα τηλέφωνα 210 6028050, 6623107 και 6625697 ή

β) να συμπληρώνει την παρακάτω φόρμα επικοινωνίας και σε σύντομο χρονικό διάστημα, μέλος του Εκπαιδευτικού Προσωπικού της Υπηρεσίας θα έρθει σε τηλεφωνική επαφή μαζί του.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΙΤΗΣΕΩΣ

Ο γονέας ή κηδεμόνας ,

συγκεντρώνει τα απαραίτητα δικαιολογητικά σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία.

2· συμπληρώνει με τα απαραίτητα στοιχεία το έντυπο αίτησης αξιολόγησης,

δημιουργεί Ψηφιακή Υπεύθυνη Δήλωση μέσα από την πλατφόρμα: https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/upeuthune-delose-kai-exousiodotese/ στην οποία συμπληρώνει το εξής κείμενο:

«Δηλώνω Υπεύθυνα ότι είμαι ο γονέας / κηδεμόνας του/της (Όνομα και επώνυμο του/της μαθητή/τριας) και ότι τα δικαιολογητικά και τα στοιχεία τα οποία υποβάλλω είναι γνήσια και αληθή»

4· αποστέλλει στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του 1ου ΚΕΣΥ Ανατολικής Αττικής  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

α.   τα απαραίτητα δικαιολογητικά,

β.   την αίτηση συμπληρωμένη και

γ.   την Υπεύθυνη Δήλωση.

Σε διάστημα 3 ημερών, παραλαμβάνει στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείο που έχει δηλώσει, τον αριθμό πρωτοκόλλου εισερχόμενης αίτησης.

ΑΙΤΗΣΗ

_____________________________________________________________